Tanzanya

Yeni evim Zanzibar

Ben Frank, 70 yaşındayım. Hollandalıyım fakat Jambiani, Zanzibar'da yaşıyorum. Buraya 7 yıl kadar önce taşındım. "Cool Runnings" adını verdiğim bir pansiyon ve restoranım var. Geçimimi bu şekilde sağlıyorum.

Zanzibar'a ilk olarak 25 yıl önce geldim. Her şey Afrika'da bir vahşi yaşam projesi için gönüllü olmamla başladı. Yıllarca Hollanda-Zanzibar arasında gidip geldim. En sonunda yedi yıl önce buradan eski bir ev satın alıp onu küçük bir pansiyon ve restorana dönüştürerek buraya temelli olarak yerleştim. 3- 4 yıl kadar önce, sonradan eşim olacak olan sevgili Jackline ile pansiyonda çalışmak için başvuru yaptığı sırada tanıştım.

Zanzibar'da yaşamak Hollanda'da yaşamaktan son derece farklı ancak geri dönmeyi asla düşünmüyorum. Artık benim evim burası.

Zanzibar halkının çoğunluğu son derece iyi insanlar. Her zaman yardımsever, sıcak kanlı, samimi ve kibarlar. Burada ilginç olan şey ise başka bir kültürden ve ırktan olduğum için hemen hemen herkesin beni zengin zannetmesi. Çoğu zaman, benim aslında kaçtığım şeyin tam da bu zenginlik ve refah olduğunu anlatmakta zorlanıyorum.

Cool Runnings'de, her bir misafirimizin evinde ve huzurlu hissetmesi için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Bu yüzden burayı tam da benim olmasını istediğim gibi yani sıcak ve samimi bir şekilde restore ettik.

Frank
Zanzibar, 16 Haziran 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Annem Zanzibar'da bisiklet süren birkaç kadından biriydi

İsmim Jabir bin Haidar bin Jabir bin Saleh bin Kasim bin Mansuor bin Haidar bin Ahmed bin Muhammed El Fa­rsy. 

Stone Town, Zanzibar'da doğdum. Uluslararası Afrika Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldum. 2013 yılında ise Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. 

Babam, 1957 yılında Zanzibar Radyo İstasyonu'nu kuran ekipten biriydi ve bütün ülkede ilgiyle dinlenen, Arap krallarının hikayelerini anlattığı "Dandanis Hikayeleri" ile Zanzibar'da büyük ün kazanmıştı.

Annem ise, iyi bir aşçı, iyi bir terzi, sanat ve bilim eğitimi almış, Zanzibar'da o yıllarda bisiklet süren birkaç kadından biriydi. Futbol maçlarına bile giden, politik toplantılara katılan sosyal bir kadındı; nazik fakat bir o kadar da disiplinli bir anneydi.

Mayıs 1995'de ilk karım Saada Mussa Khamis Al Alawi ile evlendim. Saada’dan iki, diğer iki karımdan da birer tane olmak üzere dört çocuğum var.

Eğitim Bakanlığı bünyesinde, İlahiyat Fakültesi'nde öğretmenlik yaparken Şeyh Abdulhamid bin Abdulkarim Nakşibendi beni Zanzibar ve Tanzanya'daki Nakşibendi tarikatının başına getirdi.

Elhamdülillah, güzel bir hayatım var, mutluyum fakat artık kapitalist anlayış ve serbest piyasa düzeniyle yönetildiğimiz için maaşlarımız çok düşük.

Zanzibar'da, Sufi müzik ve danslarını tanıttığımız Sufi festivallerinin hepsini ben düzenliyorum. İnsanları özel organizasyonlarla bir araya toplamaktan, fakirlere yardım etmekten, radyo, televizyon ve halka açık toplantılar aracılığıyla toplumumuzu eğitmekten büyük keyif alıyorum.

Hayattan beklentim; mutlu bir aileye, iyi düzeyde bilgiye ve yeterli derecede paraya sahip olmak. 

Jabir Haidar Jabir El­Farsy, El-Naqshaband
Stone Town, Zanzibar, 15 Haziran 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Evlenmem için bir aslanla dövüşmem gerekiyor!

Ailemle birlikte Kuzey Tanzanya'nın Nagarino bölgesindeki köylerden biri olan Arusha'da yaşıyorum. 28 yaşındayım. Hayatımı plajda incik boncuk, takı satarak kazanıyorum.

Elbette birgün ben de evlenip ailemin yanından ayrılacağım, fakat birden fazla kadınla evlenebilecek kadar cesur olduğumu kanıtlayabilmem için bir aslanla dövüşüp, onu öldürmem gerekiyor. Buna inanabiliyormusunuz? Bir Maasai erkeği olarak, kabilemdeki hemen hemen her erkek ve atalarım gibi bende hayatımı çok eşli olarak geçirmek istiyorum. Lütfen dikkat edin, burada ‘her erkek’ sözünün altını çiziyorum çünkü poligami kadınlara yasak. Ne yapalım, gelenek böyle.

Ha, bir de zıplamak var. Size ondan da bahsetmeliyim. Zıplamak zaten bizim geleneksel dansımız. Bunun yanı sıra yükseğe zıplamanın, müstakbel eşlerimin ailelerinden evlilik izni alırken daha az para ödememi sağlamasını umuyorum. Tahmin edeceğiniz üzere, durmaksızın zıplama antremanı yapmaktayım.

Evlenir evlenmez en az 5 çocuk sahibi olmayı hedefliyorum. Onların benim aksime eğitim görmelerini, benim ve ailemin hayatlarından daha kolay bir hayata sahip olmalarını istiyorum.

Hayattan ve gelecekten diğer beklentilerim; bir araba sahibi olmak (ama bunun nasıl olabileceğini hiç bilmiyorum), sinemaya gitmek ve ölmeden önce birçok Avrupa ülkesini gezmek. Bütün hayallerimi gerçekleştireceğimden emin değilim, fakat hayal kurmaya devam edeceğim.

Emmanuel Hung
Zanzibar, Tanzanya, 16 Haziran 2018 

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı