Fransiz Polinezyasi

Mutluluğu denizde bulan adam

Ben Rosto, Bora Bora’lıyım. Burada doğdum, küçükken okula gitmeyi hiç sevmezdim onun yerine babamla birlikte köpek balıklarıyla yüzmeye giderdik. İlk başlarda korkuyordum ama daha sonra onlar adeta benim ailem oldu. 

Okul bitince otellerde çalışmaya başladım. Barmenlik, komilik, resepsiyonistlik gibi bir çok iş yaptım. Daha sonra ise tekne turlarında çalışmaya başladım. Şimdi kendi teknemin sahibiyim ve buraya gelen turistlere vatozlar ve köpek balıklarıyla birlikte yüzme turları düzenliyorum. Teknede yardımcılarımın da sayesinde misafirlerimize çok güzel bir hizmet veriyoruz. Onlara güzel bir adada, açık büfe tarzında, yerel mutfağımızı da tanıtan özel bir akşam yemeği sunuyorum; en beğenilen yemeğim ise çiğ ton balığı salatası, bayılıyorlar. 

Dört ayrı anneden dört çocuğum var ama şu anki eşime çok aşığım. Kendisi çok başarılı bir çiçekçi; düğün, doğum günü, nişan organizasyonları için herkes onu tercih eder. İkimizde işlerimizi çok seviyoruz, o kadar ki ben hiç tatile çıkma ihtiyacı duymadım, sadece bir kere Hawaii‘ye gittim orayı da çok beğenmedim. 

Beni bu mesleğe en çok bağlayan şey müşterilerimin yüzünde gördüğüm memnuniyet ve mutluluk. Onların gülümsemesi benim için çok önemli. Bunca zaman içinde başıma sadece bir kez beni çok üzen bir olay geldi ki hiç unutamam; bir tekne gezisinin ortasında, suda turistlerle beraber köpek balıklarını beslerken nasıl olduysa bir köpek balığı adamlardan bir tanesinin özel bölgesini kaptı. Bir müşterimi böyle bir acı içinde görmek haliyle beni çok üzmüştü. Bu sebepten dolayı, bu kazadan sonra uyarılarımı arttırırken sadece erkekleri değil kadınları da uyarmaya başladım. Özellikle adet dönemlerinde göğüs bölgelerine dikkat etmelerini söylüyorum. 

Özetle, anlattığım bu üzücü olay dışında hayatımın en renkli ve hareketli dönemini denizde turistlerle beraber çok mutlu bir şekilde geçiriyorum ve herkesi Bora Bora’nın güzelliklerini görmeye, ülkemize davet ediyorum.

Rosto
Bora Bora, 16 Ekim 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Bizler sizden farklı değiliz

1986'da Bora Bora'da doğdum. Fara ismini kullanıyorum. Çok küçük yaşlardan beri transseksüelim. Bu durum ailem, arkadaşlarım ve çevrem için hiç bir şekilde sorun olmadı. Kendimi hiç bir zaman farklı hissetmedim. 

Dansçı olarak turizm sektöründe çalışıyorum. Otellerde sahneye çıkıyorum. İyi bir yaşantım var. Burada çok mutluyum ve başka hiç bir yerde yaşamak istemiyorum. 

Bora'da herkes transseksüelleri kabul ediyor ve saygı duyuyor. Tüm dünyada da bu şekilde olmasını diliyorum. Fransız Polinezyası'nda yaşayan tüm transseksüellerin dünyaya sesi olmak istedim.

Andrea Vanessa
Bora Bora, Fransız Polinezyası, 17 Ekim 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Hayattan en çok istediğim şey ailemin mutlu olması

1996 senesinde Bora Bora'da doğdum. Kalabalık bir ailem var. Çocukluğum ve okul yaşantım çok mutlu geçti. Çalışma hayatım başlayana kadar ailemle yaşadım. Şu an bu gördüğünüz evde bir kız arkadaşımla beraber yaşıyorum. Doğduğum yeri, Bora’yı çok seviyorum ve dünyanın başka bir yerinde olmak istemiyorum. Turizm sektöründe çalışıyorum, otellerde yerel dans gösterileri yapan bir grubun üyesiyim. Müzik ve dans en büyük tutkularım.

Hayattan en çok istediğim şey ailemin mutlu olması.

Daha çok gencim ve hayatın günü gününe yaşanması gerektiğine inanıyorum. Öyle yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim.

Raita Timiona
Bora Bora adası, Fransız Polinezyası, 17 Ekim 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. >Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Çocuklarımı okula uçakla götürüp getirdim.

1927 yılında Paris’te doğdum. Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldum. Paraşütçü asker olarak orduda görev alıp Afrika’ya gittim. Kırk sene Afrika’da yaşadım. Orada kabinedeki bir bakanın yakın koruması olarak görev yaptım. Hem asker hem de sivil olarak maceralı bir hayat yaşadım. En büyük tutkum avcılık, özellikle de denizaltı avcılığıydı. 39 metreye kadar dalabiliyordum. Denizaltı avcılığının yanı sıra fil de avladım.

Fransız Polinezyası’na görevli olarak geldim ve burayı çok beğenip yerleşme kararı aldım. Sonrasında evlendim, iki çocuğumuz oldu. Karım burada yaşamak istemediği için beni terk etti. 1975 senesinde şu an yaşadığım Morea'daki bu yeri satın aldım. O günlerde hayatımı ressam ve heykeltıraş olarak kazanıyordum. Takı tasarımcısı olarak çalışan harika bir kadınla tanıştım ve evlendik. Çocuklar bizimle beraber yaşadığı ve Morea’da okul olmadığı için karımın ısrarı ile bir uçak aldım ve  10 sene boyunca her gün çocuklarımı Morea’dan Papete’deki okula uçakla götürüp getirdim. 

Şanslı bir adamım, hayatta arzu ettiğim her şeyi yapabildim. Mesela bir tablom Fransa’da yapılan bir sanat yarışmasında ödül aldı ve Louvre'de sergilendi. 

Hayatımda pişman olduğum tek şey avcılıktı. Filleri öldürdüm oysa filler çok zeki ve harika hayvanlar, onları öldürdüğüm için çok pişmanım bugün olsa böyle bir şeyi asla yapmazdım.

Afrika benim için her anlamda özgürlük demekti, orada büyük bir güç ve otorite sahibiydim. Her istediğimi, istediğim zaman yapabiliyordum. Fransız Polinezyası’nda o gücüm ve otoritem olmadı ama yine de burası çok güzel bir ülke ve buradaki yaşantımdan da çok mutlu oldum.

Allen Kerebel
Moorea Adası, Fransız Polinezyası, 21 Ekim2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı