Ben insan ve sevgi biriktiriyorum

Hayatımın dönüm noktası hasta kayınvalideme bakmak için geldiğim 1 Mayıs mahallesinde yaşadıklarım oldu. Kocasından para istediği için dayak yemiş bir komşuya ‘sen de çalış, kazan, para isteme’ diye öğüt verdiğimde ‘çocuğa kim bakacak?’ yanıtını aldım ve içgüdüsel ‘ben bakarım’ dedim. Bu kadınlar, çocuklar giderek çoğaldılar. Bir mimar arkadaşımdan bize kreş yapmasını istedim, bir başka arkadaşımdan içini donatmasını. Kadınların ağırlıkta olduğu bu dayanışma ağı giderek büyüdü. Atlas Yardımlaşma Derneği doğdu. Birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu gördük. Öyle hikayelerle karşılaşıyorum ki insan olduğuma utanıyorum. Ama onların yaralarını sarıp yeniden doğduklarını görmek , benim en büyük mutluluğum.

Herkes para biriktirir, ben insan ve sevgi biriktiriyorum. İşsizlere iş, evsizlere yuva bulmak, tedavi imkanı bulamayanları tedavi ettirmek, okuyamayanları okutmak, şiddet mağdurlarına avukat bulmak, aklınıza gelen, gelmeyen her konuda çare olmaya çalışıyoruz. Biz bir köprüyüz yardım etmeye gücü yeten, isteyen ile yardıma ihtiyacı olan arasında.İstanbul Üniversitesinde Sosyal Antropoloji okudum. 1 yaşında geçirdiğim çocuk felci nedeniyle ortopedik özürüm var ancak hiç bir zaman engel yapmadım kendime. Yıllarca Dünya Gazetesi’nde çalıştım. İki kez evlendim. Anne olamadım, şimdi yüzlerce çocuğum var. Bir çok ödül aldım ancak en önemlisi gurur duyarak ve gözlerimde yaşlarla aldığım ‘Yılın Annesi’ ödülüdür.

Ferda Altıntaş, Sosyal Antropolog, Atlas Yardımlaşma Derneği Kurucusu
İstanbul, 01 Mayıs 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

 

Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu6 Hikaye

Beni takip edin:

İç Hastalıkları Uzma­nı ve iki çocuk annes­iyim

2010 yılında ­İFSAK ile başlayan fo­toğraf yolculuğum, 20­15 yılında katıldığım­ Galata fotoğrafhanes­i ile yeni bir boyut­ kazandı. Belgesel fotoğrafçılık, foto-hi­kaye, kavramsal foto­ğraf ve sokak fotoğr­afçılığı ile ilgili ç­alışmalar yapmaktayım­.

Yayındaki proje­lerim: Aramak, Olta­nın Beri Tarafı, İst­anbul Sokaklarında Kı­ş Yaşamı(Lens Cultu­re ve Ajans Tabloid)

12 Yorum

 • Yasemin Sungur

  11 Temmuz 2018

  Sevgili Nursen, hikayenin özünü Ferda Hanımın gözlerinde yakalamışsın. Ne mutlu Ferda Hanıma, umarım onu örnek alanlar çok olur. Size de bu hikayeyi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 • Celal İnal

  10 Temmuz 2018

  İşte tam da bu yüzden­ "Sadaka değil Dayanı­şma" kültürüne ihtiya­cımız... Sadaka toplu­mla dikey bir ilişki ­kurarken, dayanışma i­se aynı ilişkiyi yata­yda ve daha derinleme­sine nüfuz etmeye yar­ar. Nursen Bilgin Kad­ayıfçıoğlu'nu ve Ferd­a Altıntaş'ı kutlarız­. İyi ki varlar... İy­i ki dönüyor dünya...­

 • Melek Alpaslan

  10 Temmuz 2018

  Tebrik ediyorum sizi,yolunuz hep açık olsun

 • Ozan Er

  10 Temmuz 2018

  Ferda hnm tebrikler, muthişsiniz..

 • Şahin Bilgin

  10 Temmuz 2018

  Dünyada büyük olan hiçbir şey, büyük olan insanlar olmadan elde edilemez. İyi ki varsınız!!!

1/3

Yorum Yap