Fazla para mutluluk değil

Fazla para mutluluk değil.

Göcek’te tekneleri dolaşıp kendi yaptığımız ürünlerimizi satarak ailemizin geçimine destek oluyoruz görümcem Rabia ile. 

Kadınların işi denizde daha zor. Ama hayat benim için hep bir mücadeleydi. Ortaokul mezunuyum. Çocukluğum zor geçti, ailem varlıklı değil. Okula gittiğim zamanlarda da yazları çalışırdım. Kaleköy’lüyüz biz. Hepimiz çalışırdık. Durumumuz daha iyi olsaydı okurdum belki ben de. Kızım 11 yaşında ilk beşte. Oğlan ana sınıfında. Çocuklarım okusun isterim. Oğlanın pek okuyası yok ama kızım çalışkan, o okur. Oğlan iki yıldır okula gidiyor. Haftada iki kere ödev veriyorlar yapmamak için bahaneler üretiyor, erkek hareketleri hep. Kızım mutlu olacağı bir meslek edinsin isterim. Fazla para mutluluk değil.

Eşim Antalya Demre’de seracılık yapıyor. Çocuklarla birlikte yazın geliyorlar, okul açılınca dönüyorlar. Eskiden narenciye vardı, şimdi herkes seracılığa döndü; domates biber ekiyor. 

Günümüz şartlarına, hayata ayak uydurmak istiyorum. Teknoloji sayesinde herkes her şeyden haberdar. İnternet var, her şeyi görüyorlar. Yokluk görmek, çocuklarım eksik hissetsinler istemiyorum. Fazlasında gözümüz yok. Normal düzeyi sağlayalım yeter. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor. Biz kendi ürünlerimizi yapıyoruz. Oyaları yapıyoruz, dikiyoruz. Her gün gece yarılarına kadar çalışıyoruz, renk desen eksiklerini tamamlıyoruz. Gündüz de satışa çıkıyoruz. Teknelere yanaşıyor, ürünlerimizi gösteriyor, satış yapıyoruz. Kadınlardan çok destek görüyorum. Yaptığım işi seviyorum. Eşim de destekliyor. 

Dilek Gökbelen, Girişimci, Tekne dükkanı sahibi
Göcek, Muğla, 21 Eylül 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

1 Yorum

  • Yasemin Sungur

    16 Kasım 2018

    Bu yaz tanıştım Dilek hanımla, işine gösterdiği özeni ve hayata bakışını takdir ediyorum ? fotoğraf çok güzel yansıtıyor.

1/1

Yorum Yap