Deniz olmayan bir yerde yaşayamam

Kuyumcuyum. Kapalıçarşı'ya 12 yaşında geldim. Okulu erken bıraktım, haylaz bir öğrenciydim. 41 yıldır buradayım. Şanslıydım, çıraklık dönemim uzun sürmedi, toptancılık yaptım, taşlı mal, montür sattım. Kısa zaman sonra ise kendi dükkanımı açarak işyeri sahibi oldum. Dünyanın her yerinde Ermeni kuyumcu görebilirsiniz. Bu yetenek bize Allah vergisi diye düşünüyorum.

Subay gazinosunda askerlik yaptım, klasik gitar çalıyordum. Askerlikte çok rahat ettim. Dönemin komutanlarına yemek müziği çaldım, çok beğendiler. Askerden dönünce patron oldum, evlendim. Hem de 3 kere evlendim, evliliklerimin hepsinin toplamı 22 ay sürdü. Motosiklet sevdası ve hız merakım var bu yüzden pek çok macera yaşadım. Avrupa'yı ve Afrika'yı motorla dolaştım. Afrika'ya gittiğim gün darbe oldu, film gibiydi. Pasaporttan çıktık, bizi karşılayanlar "darbe oldu, Müslümanlar yönetimi ele geçirdi" dediler. O gece korka korka bir bara gittik. Barda 100 tane siyah var bir tane beyaz var o da ben...

Bir dönem işimde bir hırsızlık oldu, nerdeyse bir ev alabilecek kadar para kaybettim. İşimi yurt dışında da yapmak isterim. Sanatı da çok severim. Leonardo da Vinci ve Gaudi beni çok etkiliyor. Sırf bu yüzden İspanya'da sadece Barselona'da yaşamak isterdim. 

Yakında motosikletle Güney Amerika seyahati yapmak planım var; Brezilya, Arjantin ve Peru. Onu da yapacağım. Bu arada şundan eminim ki kesinlikle deniz olmayan bir yerde yaşayamam...

Aret Sar, Kuyumcu
İstanbul, 12 Mayıs 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

 

2 Yorum

  • Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu

    10 Temmuz 2018

    Hikaye de fotoğraf da çok güzel. EMEKlerinize sağlık.

  • Melek Alpaslan

    10 Temmuz 2018

    Dilerim s­eyahatinizi gerçekleş­tirebilirsiniz

1/1

Yorum Yap