Ailem ve filler

Ben Farhaan, 19 yaşındayım. Amer, Hindistan'da doğdum ve halen burada yaşıyorum. Dört erkek, üç kızkardeşim var. Bütün erkek kardeşlerim evli. Beş aile hep birlikte yaşıyoruz. 

Ailem 35 yıldır fil yetiştiriciliği yapıyor. Sahip olduğumuz beş fille turistlere eğlence amaçlı kısa geziler düzenliyoruz.

Filler; evcimen, zeki, çok duygusal ve vefalı hayvanlar. Sahiplerine çok sadıktırlar, uysallıkla hizmet ederler ve minnet gösterirler. Biz onlara iyi davrandığımız sürece asla agresif ve kötü bir davranışta bulunmazlar.

Asya filleri Afrika fillerine göre daha sakin ve uyumludurlar. Bu yüzden daha kolay evcilleştirilebilir ve birçok amaçla kullanılabilirler.

Bildiğiniz gibi filler ağır hayvanlar: Erkekleri yaklaşık beş ton gelirken, dişiler üç ton ağırlığa ulaşabiliyor. Fillerimizi günde yedi öğün; ekmek, şeker kamışı ve muz ile besliyoruz. Yetişkin bir fil günde yaklaşık 50 kg yiyecek tüketiyor.

Fillerin ortalama ömrü yaklaşık 80 yıl. Dişiler, yedi yaşından sonra, 22 aylık bir hamilelik sonrası doğum yapabilir ve hayatları boyunca uygun koşullar altında altı-yedi kez hamile kalabilirler.

Hindistan'da fil alıp satmak kanunen yasak. Bu yüzden kendi fillerimiz doğum yapmadıkça yeni bir fil sahibi olamıyoruz.

Festival zamanlarında, fillerimizi geleneksel desenlerle süslüyoruz. Amer'de bu muhteşem hayvanlarla beraber yaşadığımız ve sayelerinde hayatımızı mutlu bir şekilde kazandığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

Farhaan Khan
Jaipur, Hindistan, 16 Mart 2019

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap