Toprak bana bakıyor, ben ona

Benim işim toprakla uğraşmaktı, ekip biçerdim. Para getirmiyor artık. Masraflar kurtarmıyor. Eskiden 8 kamyon kalkardı şeftali zamanı köyün meydanından. Şimdi pazardan alıyoruz eve. Tarım bitti buralarda… 

Bizim köyün domatesi sağlam domatesti. Dayanırdı, para ederdi, hanımın koluna iki bilezik takardım hasat zamanı. Şimdi ince kabuklu bu domates, uymadı bize, bozuluyor yolda.

Gençler göçtü hep. Köyde çocuk yok, okul kapandı. İhtiyar takımı kaldı sadece köyde...

Biz çok çektik. Çocuklar çiftçi olmasınlar gitsinler diye uğraştım. İkisi de şehirde fabrikada çalışıyorlar. Çalışıyorlar ama yine yetmiyor para. Şimdi tek dertleri toprağı satmam, satayım da onlara şehirden ev, araba alayım istiyorlar. Toprağı satılığa çıkardım, almak isteyen de yok. 

Bu yaşta bekçi oldum. Şükür. Gece buradayım. Gündüz toprak bana bakıyor, ben ona...

Nihat Yılmaz, Eski Çiftçi, Şimdi Bekçi
Karaahmetli Köyü, Karamürsel, Kocaeli, 11 Temmuz 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

 

Yasemin Sungur1 Hikaye

Beni takip edin:

Bir hayat öğrencisi.

Martı Jonathan hayranı. 

Sevdiği konuları işi yaptı. Konusu insan ve hayat… 

Okur, yazar, görür, çeker, belgeler, anlatır, paylaşır...

Pek çok markaya, şirkete, iletişim, başarı, liderlik, koçluk konularında danışmanlık yapıyor, eğitim ve koçluk veriyor. Sürekli gelişimi hedefleyen bireylerle çalışıyor.

Ülkemizin pek çok üniversitesinde, okulunda seminer vererek gençlerle bir araya geliyor. Sosyal programlarda kadınlar ve çocuklar için özel çalışmalar yapıyor.

10 yıldır İstanbul Oyuncak Müzesinde Kitap ile Sohbet etkinliğini yapıyor, şimdiye dek 700’ü aşkın buluşma gerçekleşti. Yazı Kampı yapıyor. Martı Kitap Kulübü’nü kurdu.

#benimkitabımvekitapdaşım sosyal sorumluluk projesini yürütüyor. Kitabı olmayan çocuklara ilk kitabını hediye ediyorlar. 1000 çocuğa ulaştılar.

Martidergisi.com adlı hayatın her alanına bakan, online bir e dergi yayınlıyor.

Sungur hayatını, bir öğrenci olarak çıktığı, zamanla kaşif olarak devam ettiği bir yolculuk olduğunu düşünüyor ve iyi bir öğrenci, anne ve sevgili olmaya çalışıyor...

Evli, bir oğlu  var. 3 Nisan’da doğdu. Koç burcu. Sonradan öğrendi ne demek olduğunu ve biliyor bir koçla nasıl yaşanır.

12 Yorum

 • Melek Alpaslan

  09 Ağustos 2018

  Tarımın köylerde bitmesi gerçekten üzücü. Şehre göç bazen mecburiyet malesef. Dokunaklı bir hikaye???

 • Tülin Kahvecioğlu

  08 Ağustos 2018

  Tarımdan, topraktan uzaklaşmak çok üzüyor beni. Değerli şeyleri değersizleştirdiğimiz için bugün sağlık alanında ciddi problemlerle karşılaşıyoruz. Yalın, sıcak ve etkileyici buldum ♥️

 • Yelin Evcen

  08 Ağustos 2018

  Yanından geçip gittiğimiz, görmezden geldiğimiz hikayeler, portreler... Her hayata dokunmaya çalıştığın için farklısın.

 • Ummugul Parlak

  07 Ağustos 2018

  Takati kalmadi topragin, kalmadi tadi meyvenin, elinden gelse yagmurun kokusunu yumusakligini calacak insan! Kendini degil guzelim dogayi degistirmeyi istiyor . Ne kadar gercek ve bir o kadar acitici bir insan oykusu... Tesekkurler dokundugunuz icin...

 • Şebnem Pişkin

  07 Ağustos 2018

  Dokunaklı bir hikaye... Gün yüzüne çıkarılması iyi olmuş. Kaleminize ve kadraja sağlık.

1/3

Yorum Yap