Sonsuz şeyler seni asla bırakmaz

Ben Ada, 31 Mayıs 2005’de Antalya’da doğmuşum. Şimdilerde babamla birlikte Marmaris’te yaşıyorum. Akaya isimli 6,5 metre uzunluğunda bir teknemiz var. Teknenin motoru bozuk, üstüne üstlük bir gün tekneyi karaya çekerken direği de kırıldı bu yüzden yelkenleri de açamıyorum. Biraz sıkış tepiş ama ben alışayım diye teknemizde yaşıyoruz.

5 yıl önce optimiste başladım. Yarışmalara katıldım, toplam 22 tane madalyam oldu. Yarış bir rekabet işi ve bu da beni yordu. Karada yanınızdaki arkadaşınızla ne kadar iyi olursanız olun denizde yarışırken bu barış bozuluyor. Gün geliyor onun kötülüğünü bile istiyorsunuz ve bu kötü bir şey, o yüzden de yarışlara katılmayı bıraktım.

Şimdilerde yelkenli ile solo olarak dünya turu yapmak istiyorum. Bu benim ufkumu açacak. Aynı yerde takılıp kalmaktansa dünyanın ne kadar farklı seçenekler sunduğunu görmek, farklı yaşamları, kültürleri tanımak istiyorum.

Laura’yı bilirsiniz, hani Laura Dekker; 14 yaşında Hollanda’dan çıkıp, teknesiyle solo dünya turu yapan en genç denizci. İşte ben onun rekorunu kırmak istiyorum. Bunu başarırsam bundan sonraki yaşamımda yelken yapmak isteyenlere örnek olmak, onlara bir anlamda öncülük etmek istiyorum. Laura'nın rekorunu kıramasam bile yine yelkenle ilgili yeni hayaller kurmak istiyorum. Başka yerlere gitmek, yeni seyirler yapmak ve tabii ki bir yandan eğitimime de devam edip psikiyatrist olmak istiyorum.

Bu yolculuğa bu sene çıkmak istiyordum ama olmadı, hazır değildim. Şimdi hazırlanıyorum, başka teknelerde çalışıyorum, başka ekiplerle seyre çıkıyorum ve teknemi hazırlıyorum.

Neden yelken? Çünkü yelken sonsuz bir şey ve sonsuz şeyler seni asla bırakmaz. Bebeklerimle oynasam bir gün sıkılırım, yapboz yapsam biter, ama yelken asla bitmez. Yelken yaparken her gün yeni bir şey öğrenirsin...

Ada Akpınar
Datça, Muğla, 22 Temmuz 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap