Afganistan

Öldüren gelenek

İsmim Kalika 14 yaşındayım. 4 yıl önce okulu bıraktım, şu an evde aileme yardım ediyorum. Nepal'in en az gelişmiş ve en fakir bölgelerinden biri Jumla’da doğdum ve burada yaşıyorum. Manzara muhteşem ama hayat zor buralarda. Kadınlar için daha da zor. Çoğumuzun uymak zorunda olduğu bir geleneğimiz var, Chhaupadi (Nepal'in batısında, regl dönemlerinde, kadınların kirli kabul edilmesi sebebiyle evden geçici olarak sürgün edilmeleri). 

Evet, ben Kalika, bugün regl olduğum için üç gün süreyle, hayvanlarla beraber bu ahırda, samanların üzerinde uyuyacağım. Kasabam Himalayalarda 3000 metrelerde. Ahırın içi çok karanlık, pis ve soğuk, tir tir tirtiyorum. 

İlk, 12 yaşımda regl oldum. Buralarda ilk regl olduğunuzda kulübelerde 13 gün kalınıyor. Kulübede kaldığımız süre içinde besleyici gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Dolayısıyla üç gün boyunca süt, pirinç, tereyağı ve bazı sebzelerden yiyemeyeceğim. Biliyorum bu gelenek berbat bir şey ama bu bizim kültürümüz ve uygulamak zorundayız. Eğer bu geleneği reddedersek tanrılarımızı kızdırmış oluruz. 

Kötü bir şey olduğunda (yılan sokması gibi) ilk suçlanacak bizler oluyoruz. Bir meyve ağacına dokunursak o ağaç kurur ve bir daha asla meyve vermez, hayvana dokunursak hayvan hastalanır, sütünü içersek sütü kesilir diye inanılıyor. Ailemin hastalanmasını istemiyorum o yüzden de o kulübeye isteyerek giriyorum. 

Kalika
Jumla, Nepal, 3 Mayıs 2018

Fotoğrafçının Notu: Bu gelenek yüzünden sadece son bir yıl içinde üç kadın zehirli yılan sokması ve duman zehirlenmesinden öldü. 

Nepal Yüksek Mahkemesi, 2005'te geleneğe karşı bir yönerge yayınladı, ancak mevzuat eksikliğinden dolayı başarılı olamadı. Dünyadan ve Nepal içinden aktivistlerin yoğun çabaları sonucu, 9 Ağustos 2017'de meclis tarafından, Chhaupadi'yi suç haline getiren yeni bir yasa tasarısı kabul edildi. 

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Bir boksorün salsa aşkı

İsmim Michel Yordenis Colas, Santiago de Cuba'da doğdum ve büyüdüm. 34 yaşındayım. Çok sevdiğim bir eşim ve üç çocuğum var. 

Kültür-fizik ve spor üzerine eğitim aldım. Bütün ailem boks ile uğraştığı için beni de boksör olmam için teşvik ettiler. Zaten Küba’da beyzbol’la beraber en popüler iki spordan biri bokstur.

Bu spor sayesinde dünyada birçok yeri, mesela; Rusya, Fransa, Italya, Belçika, Almanya, Venezuela, Kolombiya gibi ülkeleri ziyaret etme ve orada yarışma fırsatım oldu. Rusya'da dünya şampiyonu oldum. İki kere de Küba ulusal şampiyonluğum var. Kariyerim boyunca 272 kere dövüştüm. Yaptığımız işin doğası gereği yüzüme çok ağır darbeler de aldım ama yüzümün şekli hiç değişmedi. Hala çok yakışıklıyım.

Şimdilerde hükümete ait olan bir spor salonunda yetenekli 12 boksöre antrenörlük yapıyorum. İşimi çok seviyorum. Burada çok şampiyon yetiştirdik. Küba'da ayriyeten çocuklar için de spor salonları var. Bir boksörümün 2013 yılında uluslarası boks yarışmasında şampiyon olması beni o kadar mutlu etti ve o kadar gururlandırdı ki, yaptığım işin ve olduğum yerin doğruluğunu bir kez daha anladım. 

Hayatımın tek amacı bu sporu her gün daha da ileriye götürmek, daha iyi bir insan olup çocuklarıma da bu sporu sevdirip öğretmek. Benim izimden giden büyük oğlum bu sene gençler kategorisinde şampiyon oldu. 

Boks ve ailem dışındaki bir diğer zaafım ise salsa. Her ne kadar çok farklı gözükselerde, boks ve salsanın birbirine çok benzer tarafları var; koordinasyon, hareketler, ritim gibi. Hiçbir zaman aynı olamayacaklarının tek sebebi ise boks yaparken yüzünde hissettiğin ateş. 

Özetle, Küba’da yaşamaktan ötürü çok mutluyum. Başka bir ülkede yaşama şansım olsa bile buranın hasretine dayanamaz, mutlaka geri dönerim.

Michel Yordenis Colas
Havana, Küba, 21 Aralık 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı