Kenya

Düşüm Masai Mara’nın en iyi kadın safari rehberi olmak

Ben Agnes, 23 yaşındayım. Masai Mara, Kenya'da yaşıyorum. Büyük bir ailemiz var fakat babamı uzun bir süre önce kaybettik. Bu üzücü olaydan sonra annem de kendi toprağına dönüp, orada yaşamaya başladı. Ailenin en büyük çocuğu benim, dört erkek, iki kız kardeşim var. Benim de üç yaşında bir oğlum var fakat henüz evli değilim. Evlenmeden önce içimdeki gücü keşfetmek istiyorum.

Ben bir kadın safari rehberiyim. Bu işi dört yıldan beri yapmaktayım. Çocuğumun iyi bir eğitim almasını sağlamak istiyorum. Hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak istiyorum.

Zor zamanlar yaşadım. Hayatımda nelerin öncelikli olduğunu belirledikten sonra geri kalan diğer her şeyi elemeye başlamanın zamanı gelmişti. İçinden geçtiğim bu süreç tamamıyla hayatımı basitleştirmekle ilgiliydi. Bu sürecin sonunda artık benim için gerçekten önemli olan şeylere çok daha rahat odaklanabiliyordum.

Hayatımda beni geriye iten o kadar gereksiz yüklerim vardı ki duygusal olarak tükenme noktasına kadar gelmiştim. Bu gereksiz yükleri sırtımdan attıktan sonra kendimle barışıp, iç huzuruna kavuştum ve artık kendimi çok daha rahat hissediyorum.

Bu yaklaşımı bütçemi planlarken de kullandım, gereksiz harcamaları kestikten sonra stresten kurtulup o açıdan da çok rahatladım.

En büyük arzum ve hedefim, Masai Mara’daki en iyi kadın safari rehberi olmak, bu şekilde iyi bir  yaşam standardına sahip olmak ve bu sayede ailemin de daha iyi bir hayat sürmesini sağlamak. 

Agnes Kelero
Masai Mara, Kenya, 11 Kasım 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

Safari benim hayatım

Benim adım Raaji Bharij. Kenya’da yaşıyorum. Atalarım buraya 120 yıl önce Kuzey Hindistan’daki Pencap’tan göçmüşler. Evliyim, henüz çocuğum yok. Nairobi’de, Kenya’nın güzel bir bölgesi olan Giraffe Center’a çok yakın yaşıyorum.

Bir safari kampım var. Safari turları düzenliyoruz. Motorsporları hayatımın en büyük tutkusu. Ralli, motosiklet ve hızlı arabaları seviyorum. Bunlar dışında hayvanlarla ilgileniyorum. Hayvanları korumanın yalnızca ülkemiz için değil aynı zamanda geleceğimiz ve tüm dünya için de önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyanın her yerinden insanlara sesleniyorum, gelin ve ülkemizin güzelliklerini, benzersiz kültürünü deneyimleyin. Safari turları düzenlemek hayatımın tutkusu çünkü insanların ülkemden keyif aldığını ve gülümsediklerini görmek paha biçilemez. 

Çocukluğumda ve gençliğimde ailemle hep kamp kurardık. Doğada olmayı seviyorum. Trafik yok, burası oldukça huzurlu. İnsanlarla tanışmayı da seviyorum. Kamp kurduğunuzda daima yeni insanlarla tanışırsınız; yani her gün yeni bir hikâyedir ve üstelik, insanları ilk kez Afrika ile tanıştırırsınız. Biz buranın güzelliklerine aşinayız fakat buraya ilk kez gelenlere her şey muhteşem gözükür. Yalnızca bir zebra ya da zürafa görseler de bu böyledir. Afrika’da yaşanan her bir deneyimin çok özel olmasının nedeni budur. 

Raaji Bharij
Nairobi, Kenya, 7 Kasım 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı