Panama

Bizim toplumda kadınlara değer verilir

Ben Yari. Panama'daki Emberra Toplumu'nun iki şefinden birinin karısıyım, 39 yaşındayım.

Panama hükümeti tarafından bize tahsis edilen Darien, Camarca 2 bölgesinde yaşayan Panama'daki yedi kabileden birindenim. Kabilem ilk olarak buraya 1950'li yıllarda yerleşmiş. 20 aileden oluşan küçük bir topluluğuz, ulusal ve uluslarası düzeyde buranın yerli halkı olarak tanınmak istiyoruz.

Emberra Toplumu'nda kadınlara değer verilir. Bizler ne istediğimiz, ne hissettiğimiz ve kim olduğumuz hakkında rahatça konuşabiliyoruz. Toplumumuzda kadınlar olarak hem evde hem dışarıda çalışıyoruz ve erkeklerimizle her işi beraber yapıyoruz. 

Değişik bir kültürü temsil ettiğimiz için önemli olduğumuzu düşünüyoruz. Benim ve buradaki bütün yetişkinler için en büyük zorluk kültürümüzü korumak, örf ve adetlerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek. 

Günlük hayatımda geleneksel yemekler pişirmeyi ve bize özgü, mısır veya pirinçten yapılan "Chicha" adını verdiğimiz çok leziz bir içeceği yapmayı seviyorum. Diğer bir sevdiğim şey ise balık tutmak, doğayla bir arada olunca gerçekten çok mutlu oluyorum. Şehir de güzel, ama sadece bir günlüğüne. Günün sonunda burada olmak bana kendimi daha iyi hissettiriyor.

"Bi Abua"

Yari
Panama, 20 Ağustos 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı