Italya

Aslen Sicilyalı’yım ve bununla gurur duyuyorum

Ben Sebastiano, 38 yaşındayım, evliyim ve üç çocuk sahibiyim. Eşim çalışmıyor. Mesleğim Endüstri Kimyagerliği, Siraküza’da bu alanda yeterli iş imkanı olmadığından, ben de farklı bir sektörde iş buldum. Yaklaşık 15 yıldır özel bir restorantta şef olarak çalışıyorum. 

Annemle babam ben küçükken boşanmış. Sicilya’da boşanmak hoş karşılanmayan bir durum fakat buna rağmen annem bizi terketmiş. Beni babam ve babaannem büyüttü. Babaannem bana annemin eksikliğini asla hissettirmedi. Annemle ancak yıllar sonra tekrar görüşebildim. 

Babam Portobella Liberta gazetesinin ilk baskısını yapan kişidir, ancak ben küçükken hep amcam gibi itfaiyeci olmak istemiştim. Tabii ki olmadı. Okul bittikten sonra Roma’ya giderek asker oldum. Askerliğim sırasında Abdullah Öcalan İtalya’dan sığınma talebinde bulunmuştu. Ben de Roma-Cehennem Mahallesi'nde onu gözetim altında tutan ekibin içindeydim. Daha sonra askerliğe devam etmek istedim, askerlikten emekli olabilirdim ancak babam  savaşlara ve olaylara katılmamı istemediği için beni Sicilya’ya çağırdı.

İlerde kendi işletmemi açmak istiyorum. Kendimi geliştiriyorum. Gezmeyi seviyorum. Türkiye ve Romanya en merak ettiğim ülkelerin başında geliyor. Türk tatlılarını çok seviyorum. 2019 yılı için hedefim ailemle birlikte gemi turuna katılıp tüm Akdeniz ülkelerini keşfetmek.

Gurbette olmayı hiç sevmiyorum. Ülke sınırlarına girince, Meryem Ana’nın heykelini gördüğümde kendimi çok mutlu hissediyorum. Sicilya’dan asla vazgeçemem. Ben burada doğdum ve burada öleceğim.

Sebastiano La Rosa
Siraküza, Sicilya, 31 Aralık 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı