Avustralya

Ya şimdi ya asla

Merhaba, benim adım Viktorija. 27 yaşındayım. Litvanyalıyım, iki senedir Avustralya’da yaşıyorum.

Avustralya'ya 25 yaşında geldim. Buraya gelmeden bir sene kadar önce, Litvanya'da tanıştığım bir Türk gencine aşık oldum ve onunla beraber Türkiye'ye geldim. Bir sene kadar İstanbul'da yaşadım. İstanbul ve Türkiye'yi çok sevdim. Orada birçok arkadaş edindim, bu sayede biraz Türkçe de öğrendim fakat bir müddet sonra erkek arkadaşımla anlaşamadık ve ayrıldık.

Bunun üzerine tekrar ülkeme döndüm ve çalışmaya başladım. Avustralya hiç aklımda yokken, bir arkadaşımın beraber gitme teklifi üzerine 1 hafta içinde işlemlerimizi tamamlayıp, bizi nelerin beklediğini bilmeksizin Avustralya'ya geldik.

Evrak işlemlerimizi yapan acentedeki görevli, Avustralya’nın çok güzel olduğunu, kolay iş bulacağımızı maaşların çok iyi olduğunu ve orada mutlu olacağımızı söylemişti ama başlangıç hiç de öyle olmadı.

İlk başlarda çok bocaladım, ne yapacağımı bilmiyordum. Kaybolmuş gibiydim fakat yıllardır seyahat etmenin bana verdiği güçle kendimi toparladım. Geçimimi sağlamak için garsonluk yapıyorum. Mücevher tasarımcılığına her zaman ilgi duymuştum burada bu yönümü geliştirip, kendi tasarladığım takıları internetten satmaya başladım. Bunların yanı sıra dans dersleri de alıyorum.

Litvanya gibi küçük bir ülkeden bu kadar kozmopolit bir ülkeye taşınmak beni ve vizyonumu çok geliştirdi adeta beynimdeki kapalı pencereleri açtı. İstanbul da çok büyük bir şehirdi fakat buradaki insan çeşitliliği yoktu. Kendi ülkemde kalsaydım bir tek Avrupa kültürünü tanıyabilecekken, burada birçok milletten ve kültürden insanlarla bir arada yaşamak bana hem çok heyecan veren hem de mutlu eden bir durum oldu. 

Hayat görüşümü tek özetlemem gerekseydi bu cümle; "Ya şimdi, ya asla." olurdu.

Viktorija Bockute
Sidney, Avustralya, 9 Ekim 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı