İsveç

İsveç’e yerleşme sebebim sadece aşk

Litvanya’dan İsveç’e taşınma sebebim sadece aşk. Jacob’a aşık oldum. Önceleri Litvanya ile İsveç arasında gidip geliyordum, ancak sevdiğim insanla her zaman beraber olmak istedim ve sonunda temelli olarak buraya taşındım. 

Stockholm güzel bir yer, iyi bir işim, arkadaşlarım var. Ancak her şey iyi de olsa, Litvanya’yı özlüyorum. Ailemi özlüyorum, sokakları, yaşadığım anıları, her şeyi çok özlüyorum. Bazen sanki Litvanya beni çağırıyor, o zaman gidip özlem gideriyorum.

İsveç’te olmaktan dolayı çok mutluyum. Ancak burada yaşadığım bir olayda bazı şeyler burada da değişmeli diye düşündüm. İsveç’te sağlıkla ilgili hizmetlerin hepsi tamamen devlet tarafından karşılanıyor. Bu çok güzel bir şey ama hastalandığınızda maddi imkanlarınız müsait bile olsa istediğiniz doktora istediğiniz zaman gidemiyorsunuz. 

Bundan bir süre önce, (bir gün sonrasında ameliyat olduğum bir rahatsızlık nedeniyle) hastaneye gittim. Beni önce hemşire asistanı gördü, belirtilere göre hemşireye yönlendirdi. Burada doktorun sizi ne zaman görebileceğine, muayene edip etmeyeceğine, durumunuzun ciddi olup olmadığına hemşireler karar veriyor. Bazen hastalar doktorun onları muayene etmesi için saatlerce bekleyebiliyorlar. Allah’tan benim doktoru görmem sadece 3 saatimi aldı, bunun için ağrımı biraz abartmak zorunda kaldım. Sonradan ameliyatımın bir gün sonraya kalsa ölebileceğimi öğrenince ise büyük bir şok yaşadım.

Bir önemli konu da ameliyat sonrasında yanınızda refakatçi kalamıyor, yakınlarınız sadece ziyaret saatlerinde yanınıza gelebiliyor. Halbuki sadece manevi destek için bile olsa yanınızda bir yakınınızı arıyorsunuz. Jacob’a izin vermediler, çok şaşırdım.

Arkadaşlarım bana İsveç sağlık sistemiyle ilgili “sen sağlıklı isen çok iyi işler” şeklinde bir tabir olduğunu söylediler.

Evet, İsveç yaşamak için dünyadaki en iyi ülkelerden biri ancak burada da değişmesi, iyileştirilmesi gereken şeyler var... 

Gintare
Stockholm, İsveç, 2 Haziran 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı