Annem Zanzibar'da bisiklet süren birkaç kadından biriydi

İsmim Jabir bin Haidar bin Jabir bin Saleh bin Kasim bin Mansuor bin Haidar bin Ahmed bin Muhammed El Fa­rsy. 

Stone Town, Zanzibar'da doğdum. Uluslararası Afrika Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldum. 2013 yılında ise Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. 

Babam, 1957 yılında Zanzibar Radyo İstasyonu'nu kuran ekipten biriydi ve bütün ülkede ilgiyle dinlenen, Arap krallarının hikayelerini anlattığı "Dandanis Hikayeleri" ile Zanzibar'da büyük ün kazanmıştı.

Annem ise, iyi bir aşçı, iyi bir terzi, sanat ve bilim eğitimi almış, Zanzibar'da o yıllarda bisiklet süren birkaç kadından biriydi. Futbol maçlarına bile giden, politik toplantılara katılan sosyal bir kadındı; nazik fakat bir o kadar da disiplinli bir anneydi.

Mayıs 1995'de ilk karım Saada Mussa Khamis Al Alawi ile evlendim. Saada’dan iki, diğer iki karımdan da birer tane olmak üzere dört çocuğum var.

Eğitim Bakanlığı bünyesinde, İlahiyat Fakültesi'nde öğretmenlik yaparken Şeyh Abdulhamid bin Abdulkarim Nakşibendi beni Zanzibar ve Tanzanya'daki Nakşibendi tarikatının başına getirdi.

Elhamdülillah, güzel bir hayatım var, mutluyum fakat artık kapitalist anlayış ve serbest piyasa düzeniyle yönetildiğimiz için maaşlarımız çok düşük.

Zanzibar'da, Sufi müzik ve danslarını tanıttığımız Sufi festivallerinin hepsini ben düzenliyorum. İnsanları özel organizasyonlarla bir araya toplamaktan, fakirlere yardım etmekten, radyo, televizyon ve halka açık toplantılar aracılığıyla toplumumuzu eğitmekten büyük keyif alıyorum.

Hayattan beklentim; mutlu bir aileye, iyi düzeyde bilgiye ve yeterli derecede paraya sahip olmak. 

Jabir Haidar Jabir El­Farsy, El-Naqshaband
Stone Town, Zanzibar, 15 Haziran 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap