Endonezya

Hayalimi gercekteştirmek için kendi kendime ingilizce öğrendim

Ben Nyoman, Bali adasında, Petang Badung'un bir küçük bir köyünde doğdum. Ailem çiftçi. Ben de pirinç tarlalarında onlarla birlikte çalışırken, tur rehberi olmayı hayal ederdim. İngilizce kursuna gidecek param yoktu. Hayalimi gerçekleştirmek istediğim için kendi kendime İngilizce öğrenmeye başladım.

Ailemin maddi durumu iyi olmadığından dolayı, çocukluğumdan beri onlara yardım edebilmek için bir şeyler yapmaya çalıştım. Biraz büyüdüğümde, bu amaçla -çok da sevmeden- 12 yıl boyunca rafting eğitmenliği yaptım. Şu anda kendi arabamla tur rehberliği yapıyorum ve bu işi çok seviyorum. İşim sayesinde yeni insanları ve kültürleri tanıyabiliyorum ve daha da önemlisi işten sonra ailemle geçirecek bol zamanım oluyor.

Bir Balili olarak zaman konusunda esnek olmalısınız çünkü köylerimizde düzenlediğimiz birçok aktivite var. Örnek olarak "GOTONG ROYONG" adını verdiğimiz bir etkinlikte bütün köylüler olarak toplanıp köydeki herhangi bir işi hep beraber yapmak zorundayız.

Gelecekten beklentim ve dileğim, kendim, ailem için daha iyi bir hayat ve müşterilerime daha iyi hizmet sunabilmek.

Nyoman Cuk
Bali, Endonezya, 23 Temmuz 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı