Hindistan

Ailem ve filler

Ben Farhaan, 19 yaşındayım. Amer, Hindistan'da doğdum ve halen burada yaşıyorum. Dört erkek, üç kızkardeşim var. Bütün erkek kardeşlerim evli. Beş aile hep birlikte yaşıyoruz. 

Ailem 35 yıldır fil yetiştiriciliği yapıyor. Sahip olduğumuz beş fille turistlere eğlence amaçlı kısa geziler düzenliyoruz.

Filler; evcimen, zeki, çok duygusal ve vefalı hayvanlar. Sahiplerine çok sadıktırlar, uysallıkla hizmet ederler ve minnet gösterirler. Biz onlara iyi davrandığımız sürece asla agresif ve kötü bir davranışta bulunmazlar.

Asya filleri Afrika fillerine göre daha sakin ve uyumludurlar. Bu yüzden daha kolay evcilleştirilebilir ve birçok amaçla kullanılabilirler.

Bildiğiniz gibi filler ağır hayvanlar: Erkekleri yaklaşık beş ton gelirken, dişiler üç ton ağırlığa ulaşabiliyor. Fillerimizi günde yedi öğün; ekmek, şeker kamışı ve muz ile besliyoruz. Yetişkin bir fil günde yaklaşık 50 kg yiyecek tüketiyor.

Fillerin ortalama ömrü yaklaşık 80 yıl. Dişiler, yedi yaşından sonra, 22 aylık bir hamilelik sonrası doğum yapabilir ve hayatları boyunca uygun koşullar altında altı-yedi kez hamile kalabilirler.

Hindistan'da fil alıp satmak kanunen yasak. Bu yüzden kendi fillerimiz doğum yapmadıkça yeni bir fil sahibi olamıyoruz.

Festival zamanlarında, fillerimizi geleneksel desenlerle süslüyoruz. Amer'de bu muhteşem hayvanlarla beraber yaşadığımız ve sayelerinde hayatımızı mutlu bir şekilde kazandığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

Farhaan Khan
Jaipur, Hindistan, 16 Mart 2019

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı

İşimi büyütmek istiyorum

Ben Amarjeet, 42 yaşındayım. Amritsar'da yaşıyorum, ailem, bütün anılarım hepsi burada. Charming Chicken Restoranının 27 senedir şefi ve sahibiyim, işimi çok seviyorum. Armitsar'ın en iyi ikinci restoranıyız. 

Bu restoranı açmadan önce bir dükkanım vardı fakat annemin vefatı, babamın sağlık problemleri ve benim bütün paramı onların bakımlarına harcamam yüzünden 1984 yılında kapatmak zorunda kaldım. O yıllar benim için sıkıntılı ve üzücü geçti. Daha sonra bir süre değişik işlerde çalıştım. 1991 yılında ise bu restoranı açtım. En sevdiğim yemek "ras malai". 

Amritsar'da daha fazla restoran açmak istiyorum fakat şu an onun için imkanım yok. Aslında işimi yalnız Hindistan'da değil başka ülkelerde de franchise vererek büyütmek istiyorum. 1997 yılında yapılan aşçılık yarışmasından kazandığım ödüller ve sertifikalar var. 

Başka şehirlere, turistik yerlere seyahat etmek ve yeni insanlarla tanışmak hoşuma gidiyor. Oralarda tanıştığım insanları restoranıma davet ediyorum. Böylelikle işlerimi arttırmayı umuyorum. 

Çok sevdiğim kızım doğduğundan beri daha mutluyum. Üniversiteden mezun olduğunu görmek en büyük dileğim. 

Restoranımda müşteri memnuniyetini arttırmak en büyük hedefim ayrıca menüyü çeşitlendirerek insanların yemek istediği her şeyi burada bulabilmelerini istiyorum. "Chicken Charming Restaurant" isimli bir YouTube kanalım var. Kanalım için çeşitli videolar çekiyorum. Facebook sayfamda ise benden alışveriş yapan bütün firmalar fotoğraflarını paylaşıyor.

Amarjeet Singh
Amritsar, Hindistan, 12 Mart 2019

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı Hakkında

Devamı