Nehirde hayat

Ben Daw Khaıng Mar Cho. Gyıng Gyı adında, nehir kenarı bir köyde doğdum ve halen de orada yaşıyorum. Üç erkek, iki kız kardeşim var. Sadece ilkokula gidebildim. Evliyim, dört çocuğum var. Kocam tekne kaptanlığı yapıyor.

Turizm sektörüne girmeden önce, kocamla beraber çiftçilik yapıyorduk fakat iflas ettik. Çok borcumuz vardı. Gerçekten çok zor zamanlardı, o günlerde karnımızı doyurmakta bile zorlanıyorduk. Daha sonra Mandalay ve köyümüz arasında taşıt ve yolcu taşımak amacıyla küçük bir tekne satın aldık. Myanmar'da 2012 yılında yaşanan turizm patlamasından sonra bölgemize çok turist gelmeye başladı. Bunun üzerine ben de teknemizle turistlere nehir turu düzenlemeye karar verdim. Bu işi çok seviyorum çünkü bana yeni ve değişik insanlarla tanışma şansı veriyor.

Gelecek hakkında herhangi bir fikrim yok. Mutluyum, ailemle beraberim, onlar da mutlu, kısacası ihtiyacım olan her şeye sahibim. Sadece bazen hayatımı daha iyi planlayabilirdim diye düşünüyorum. Bunun dışında geriye dönüp baktığımda hiçbir pişmanlığım yok. Bundan sonra, tek isteğim hayatta geri kalan günlerimi mutlu bir şekilde geçirebilmek.  

Daw Khaıng Mar Cho
Mandalay, Myanmar, 17 Ocak 2019

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Serpil Aybirdi4 Hikaye

Beni takip edin:

1972 doğumluyum. İstanbul'da büyüdüm,halen nostalji sayılan, doğa ile iç içe olan adalardan Büyükada'da yaşamaktayım. Uzun yıllar trekking ve kültürel geziler de arkadaşlarımın çektiği güzel fotoğraflara gıpta ile bakıyor, içten içe hevesleniyor, ben de bir gün fotoğraf dünyasına adım atmayı hayal ediyordum. Bir gün internette dolaşırken Temel Fotoğraf Atölyesi ilanı çıktı karşıma ve 2016 yılında Niko Guido "Dünyaya Farklı Bakmak" ile tanıştım. Her daim öğrenci heyacanını yüreğimde hissederek, öğrenmeğe devam ederek, başta İstanbul olmak üzere, gezdiğim, gördüğüm, bakabildiğim, hayatıma ışıltı katan her şeyi geleceğe taşımak, atölyeler ve projelere devam etmek istiyorum.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap