300 atımız var, hepsini tek tek bilirim

At sevgisi babadan, dededen gelen bir şey, sevmeden yapılmaz. Adım Ali Kemer, Ali Dayı derler, Kayseri’de bu köyde doğdum, büyüdüm, atlara bakıyorum, alıp satıyorum da. Atlar babadan kaldı, ben de satın aldım, çoğaldılar. 50 yaşındayım, 10 yaşından beri ata biniyorum, 5 çocuğum var, hepsi de at üzerinde büyüdüler. Ata binmediğim gün hastalanıyorum. Her tarafım tutuluyor.

30 taneydi şimdi 300 atımız var, doğal besleniyorlar. Hepsini tek tek bilirim, çalınıyor bazen, kayıp atı bilirim. Sevdiğim atı satamam. 4 at da evde bakıyorum. Bizim çocuklar da başka bir iş yapamıyorlar, okula gidiyorlar ama bir kere atlara alışmışlar, bırakamıyorlar.

6 tane de köpek var. Silahımız olması lazım. Geçenlerde başıboş köpeklerden bazıları taylara saldırlar. Silahla havaya ateş ettim o şekilde kurtardım.

Bu atları yabani at (yılkı - dağın bayırın sahipsiz atı) sanıyorlar oysa; eskiden köylünün üçer beşer atı olurdu, tarlalar bunlarla sürülürdü, traktör çıkınca at sahipleri atlara bakamaz oldu. Bizde de at merakı olduğu için satın aldık, emek verdik, burada çoğaldılar, sürü haline geldiler.

Atları kiralamak isteyen çok oluyor da ben herkese at veremem, kiralayanlar ata ters davranırlarsa, atın kıymetini bilmezlerse vermem.

Rahvan yarış atı yetiştiriyoruz. Bunlar hepsi binek atı, sağlam atlar. Hastalıklarını doğal yolla tedavi etmeye çalışırım, nal çakarken canını acıtmayız, gözüne, eklem ağrılarına, ağzındaki şişlere, doğal ilaçlar yaparım. Mesela ayağına nal çakmama izin veriyor çünkü iyiliğine olduğunu biliyor. Atların ömrü bu arazide başıboş olurlarsa 20 - 25 sene. Konya’ya, Gaziantep’e at gönderdim, bir tanesi Türkiye şampiyonu oldu.

Amacım yarışa sokulabilecek atın en iyisini yetiştirmek, ölene kadar bu işi yapmak istiyorum, hem atları seviyorum hem spor yapıyorum, tek merakım bu...

Ali Dayı, At Yetiştiricisi
Kayseri, 14 Temmuz 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

 

1 Yorum

  • Melek Alpaslan

    09 Ağustos 2018

    Sadece iş olarak görmeyip, atlarınıza böyle hassasiyetle davrandığınız için sizi tebrik ediyorum ???

1/1

Yorum Yap