Bir boksorün salsa aşkı

İsmim Michel Yordenis Colas, Santiago de Cuba'da doğdum ve büyüdüm. 34 yaşındayım. Çok sevdiğim bir eşim ve üç çocuğum var. 

Kültür-fizik ve spor üzerine eğitim aldım. Bütün ailem boks ile uğraştığı için beni de boksör olmam için teşvik ettiler. Zaten Küba’da beyzbol’la beraber en popüler iki spordan biri bokstur.

Bu spor sayesinde dünyada birçok yeri, mesela; Rusya, Fransa, Italya, Belçika, Almanya, Venezuela, Kolombiya gibi ülkeleri ziyaret etme ve orada yarışma fırsatım oldu. Rusya'da dünya şampiyonu oldum. İki kere de Küba ulusal şampiyonluğum var. Kariyerim boyunca 272 kere dövüştüm. Yaptığımız işin doğası gereği yüzüme çok ağır darbeler de aldım ama yüzümün şekli hiç değişmedi. Hala çok yakışıklıyım.

Şimdilerde hükümete ait olan bir spor salonunda yetenekli 12 boksöre antrenörlük yapıyorum. İşimi çok seviyorum. Burada çok şampiyon yetiştirdik. Küba'da ayriyeten çocuklar için de spor salonları var. Bir boksörümün 2013 yılında uluslarası boks yarışmasında şampiyon olması beni o kadar mutlu etti ve o kadar gururlandırdı ki, yaptığım işin ve olduğum yerin doğruluğunu bir kez daha anladım. 

Hayatımın tek amacı bu sporu her gün daha da ileriye götürmek, daha iyi bir insan olup çocuklarıma da bu sporu sevdirip öğretmek. Benim izimden giden büyük oğlum bu sene gençler kategorisinde şampiyon oldu. 

Boks ve ailem dışındaki bir diğer zaafım ise salsa. Her ne kadar çok farklı gözükselerde, boks ve salsanın birbirine çok benzer tarafları var; koordinasyon, hareketler, ritim gibi. Hiçbir zaman aynı olamayacaklarının tek sebebi ise boks yaparken yüzünde hissettiğin ateş. 

Özetle, Küba’da yaşamaktan ötürü çok mutluyum. Başka bir ülkede yaşama şansım olsa bile buranın hasretine dayanamaz, mutlaka geri dönerim.

Michel Yordenis Colas
Havana, Küba, 21 Aralık 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Lina Basmacı2 Hikaye

Beni takip edin:

Ben Lina Basmaci. 1963 Adana doğumluyum. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi'ni bitirdim. 19 yıl kendi triko tekstil firmamda çalıştım. 26 senedir akrilik ve yağlı boya resim çalışmaları yapıp sergiler açıyorum. Ayrıca 3 sene sanat tarihi eğitimi de aldım. Yapacağım resimlerin fotoğrafını çekmek amacıyla Fotoğraf Gezginleri'ne katıldım. Ve resim tutkum fotoğraf aşkına dönüştü.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap