Kızlarımla gurur duyuyorum

Rize’de Kalkandere, Hüseyin Hoca köyünde doğdum. Çocukluğumda hep tarla işleri ve hayvan bakıcılığıyla uğraştım. Okula 2 ay geç başlattılar, teneffüslere bile çıkmaz, ders çalışırdım yetişmek için. İstekliydim çok, okutmadılar. Okuldan ayrıldıktan sonra yine tarla kazdım, çay topladım, inek bekledim. 

İlçeye gidince ne iş yaparım diye bakardım çevreme, en temiz iş; terzilik gibi gelirdi, temiz giyinen, toplumda saygınlığı olan bir insan olmak istiyordum. 1976’da eşimle severek evlendik. 1980'de geldik İstanbul’a. Ümraniye’de bir dükkan tuttum. İki kızım oldu arka arkaya. Biri daha bebekti öldü. Hiçbir eşyamız yoktu, bir yatak biraz da giysi, zor günler geçirdik, borçla harçla birkaç makina alıp, yarı konfeksiyon, yarı ısmarlama iş yapmaya başladım, büyüttüm işimi. Sonra atölyeye hırsız girdi, her şeyimizi çaldılar, iflas ettim, boğazıma kadar borç. Eşim beni hiç yalnız bırakmadı, moral verdi, fırınlardan kalan ekmekleri alır, uydurur bize yemek yapardı. Vazgeçmedik, ne eşim ne ben. 7 çocuk oldu bu arada, 6 kız 1 erkek, hep birlikte direndik. Çocukların hepsi üniversitede okudu, benim istediğim gibi. Tek üzüntüm eşim erken ayrıldı aramızdan, 10 yıl oldu. Rize’ye giderken hem eşimi hem annemi aynı kazada kaybettik.   

Mesleğimi çok seviyorum, eğer terzi olmasaydım ne olacaktım; çay fabrikasında işçi, tahsilim yok, ama şimdi, bir sürü güzel insan tanıdım, onlarla konuşmayı çok seviyorum. Eğer İstanbul’a gelmeseydim, kızlarımı orada okutamazdım, koluma takıp gezemezdim, şimdi benim bir kızım doçent, ikisi bankacı. Onlara bakınca gurur duyuyorum. Kızların okuması, meslek sahibi olması, kendi ayakları üzerinde durması beni çok mutlu ediyor, bir tek benim kızlarımın değil, tüm kızların bilinçli olmasını istiyorum. İyi anne olsunlar, erkekleri onlar yetiştiriyor çünkü.

Salih Usta, Terzi
İstanbul, 12 Mayıs 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Özlem Gürsoy1 Hikaye

Beni takip edin:

İstanbul Ü­niversitesi İşletme Fakültesi mezunu Özlem GÜRSOY 1964 yılında İstanbul'da doğdu. Ya­klaşık 30 yıl boyunca­ çeşitli sigorta şirketlerinde yöneticilik­ yaptı.

GÜRSOY, 6 yıl­dır fotoğraf sanatıyl­a ilgileniyor. Fotoğr­aflarında sokak hayat­ını yakalamaya çalışa­n sanatçı, çeşitli at­ölyeleri takip ederek­ ve karma sergilere katılarak kendini gel­iştirmeye devam ediyo­r.

1 Yorum

  • Melek Alpaslan

    24 Temmuz 2018

    Böyle zanaatkarların hala olması beni çok mutlu ediyor. Dilerim daha uzun yıllar mesleğinizi devam ettirirsiniz.Ve size gönülden katılıyorum, tüm kız çocukları bilinçli yetişsinler????????????Hem hikaye hem fotoğraf için yürekten tebrikler❤️

1/1

Yorum Yap