Tarihin sıfır noktası: Göbeklitepe

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınan, Tarihin sıfır noktası GÖBEKLİTEPE’den:

Ben Mahmut Yıldız 66 yaşındayım. Urfa, Örencik köyü doğumluyum. Göbeklitepe'deki kalıntıların bulunduğu arazinin eski sahibiyim. Çocukluğumuzda burası tarlaydı, biz de bu tarlada oyun oynardık. Bu toprakların büyüklerimiz tarafından kutsal olduğu söylenirdi, insanlar kurban kesmeye, dilek dilemeye gelirlerdi.

1986 yılında amcam tarlada çift sürürken iki eser buldu, Şanlıurfa Müzesi’ne götürdük. Müzedeki görevliler "Kireç taşıdır" diyerek oralı olmayıp, eserleri bir odaya koydular. 1994’de Alman arkeologlar Nevali Cori’de kazı yapıyorlardı. Bölgeden çıkan heykelleri müzeye teslim ettikleri sırada Göbeklitepe’den çıkan o unutulmuş eserleri görmüşler. Bize gelip kazı için müsaade istediler. Bir avukata sorduk. "Korkmayın, izin verin, araştırsınlar. Eğer bir şey çıkmazsa tarlayı düzeltip geri verirler, bir şey çıkarsa siz de köyünüz de fayda görür" deyince izin verdik. Arkeologlar birkaç ay çalıştılar ama bir şey bulamadılar. Bir sonraki sene tekrar geldiklerinde bir duvar buldular. Üçüncü sene bir taşın ucu gözüktü. Kazdıkça taşın üzerinde boğa, tilki motifleri çıktı. Devlet araziyi aldı, bize ödeme yaptı ve zaman içerisinde bugünkü haline geldi.

Dönemin arkeolojik kazı başkanı Alman asıllı arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt öncülüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 20 yıl aktif görev aldım, yaşımın ilerlemesi dolayısıyla 2005 yılında bu görevimi bıraktım. Tarihten kopamadığım için de atalarımdan kalma bu arazinin güvenlik görevlisi olarak hizmet veriyorum, ayrıca dünyanın dört bir yanından Göbeklitepe’ye gelen yerli ve yabancı turistlere gönüllü rehberlik yapıyorum. Çocuklarım da kafeteryada ve bilet gişelerinde çalışıyorlar. Dünyanın her tarafından gelen insanlarla tanışma imkanı bulduğum için de büyük memnuniyet duyuyorum.

İnsanlık için faydalı bir hizmet yapmaktan, dünyaya miras bırakmaktan dolayı çok mutluyuz. İnşallah burası çok daha güzel olur, daha da çok buluntu çıkar. Umarım, bu tür şeylere bakan uzmanlar, daha başka eserlerin bulunmasına da katkı sağlarlar.

Mahmut Yıldız
Göbeklitepe, Şanlıurfa, 23 Eylül 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap