Uzun boyunlu kadınlar

Ben Moh, 67 yaşındayım. Beş çocuğum var. Kocam bir ay önce vefat etti. Şimdilerde İnle Gölü bölgesinde yaşıyorum. Doğduğum yerde çiftçilik yapıyorduk ve zor bir yaşantımız vardı. Buraya geldiğimizde ise örgü giyecekler yapmaya ve bunları turistlere satmaya başladık. Aylık gelirim bölgeye gelen turist sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Kültürümüze göre, uzun boyunlu kadınlar daha çekici ve güzel olarak kabul ediliyor. Dokuz yaşındayken 13 parçalı boyun halkası takmaya başladım. Bu halkaların sayısı yaşım büyüdükçe arttı. Onyedi yaşındayken 14, yirmi yaşına geldiğimde ise takılabilecek maksimum halka sayısı olan 25 parçalı boyun halkası takıyordum. Bir halkada iki farklı ve birbirinden ayrı parça bulunur. Bu halkalar saf bronzdan yapılır ve tek parça olarak takılır. 25 parçalı bir boyun halkasının yaklaşık ağırlığı 10 kg. kadardır. Sadece uyurken taktığımız ekstra bir halka da vardır. Uyurken halkaları öne bakacak şekilde çeviririz, normalde ters olarak takarız. Her ne şart altında olursa olsun bu halkaları ömrümüz boyunca hiç çıkarmayız.

Elbisemin rengi bizim geleneksel rengimiz. Bence elbisem ve halkalarımla çok güzel görünüyorum.

Moh Khara
İnle Gölü, Myanmar, 20 Ocak 2019

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Nurhayat Baysal3 Hikaye

Beni takip edin:

1966 yılında Istanbul’da doğdu.Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.Uzun yıllar turizm şirketinde kurumsal seyahat danışmanı olarak görev yaptı. 5 yıldır fotograf ile ilgisini atölye ve proje çalışmalarının ışığında gelistirmeyi hedefledi.Seminer ,atölye ve proje çalışmaları devam etmektedir.

İlk yorumu sen yap

Yorum Yap