Damla Öksüz

  • Damla Öksüz1 Hikaye


    Beni takip edin:

Hayallerimden hiçbir zaman ödün vermedim

İyi okullarda okudum, hem lisede hem üniversitede. Sonra evlenip çocuklar da olunca önceliğim hep ailem oldu, kendimden bile önce...

Çocuklar büyüyüp, hayatım normal bir akışın içine girerken, ruhum için birşeyler yapma isteği de içimde gitgide büyüyordu.

Bu istek beni çok keyif aldığım heykel sanatının takipçiliğinden ta içine kadar itti. ODTÜ Mimarlık Fakültesi yıllarımın, orada aldığım şehir planlama ve cosmos derslerimizin bana kazandırdığı bakış açısıyla hayatımı bu şekilde yönlendireceğimi bilemezdim.

Kendimi kil ile uğraşırken buldum. Günlerim hayata bakış açımı heykel üzerine yansıtabilmek için öğrenmeye çalıştığım ayrıntıların arasında geçmeye başladı.

Yaptıklarımın beğenildiğini Balat'da açtığım ilk kişisel sergimde anlamıştım ancak tarzımı geliştirmek konusunda kaygılarım vardı. Bu dönemde Devrim Erbil ile tanışmam bir sanatçının yaratıcılığının ve üslûbunun ne denli önemli olduğunu gösterdi. Sarmal düzen içinde insan figürleri üzerinden anlatmak istediğimi aktarmaya başladım. Aynı yıl Cannes Sanat Fuarı'nda Türkiye'yi temsil ettim, ardından Eylül ayında Contemporary İstanbul'a katıldım, daha sonra Paris Louvre Art Shopping'de heykellerim sergilendi. Bu günlerde Gama Art Gallery ile Londra Contemporary ve ArtAnkara'ya hazırlanıyorum.

Büyük düşünmek, büyük hayaller kurmak ve bu hayallerin gerçekleştiğini görmek buna inanmaktan geçer.

Benim başarımın ardındaki gerçek ise sadece inanıp hayal etmek ve bu inanca göre çalışmak ve hiçbir zaman hayallerinden ödün vermemek... 

Beste Alperat
İstanbul, 12 Kasım 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Bu fotoğraf ve hikayesi "İnsan Hikayeleri Projesi" fotoğrafçılarına aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Devamı